مهدی کشاورز خبر داد
مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش از استحصال ۳۵۰۰ میلیارد تومان مطالبات راکد سازمان و برگشت ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان سرمایه تملیکی این مجموعه طی ۹ ماه خبر داد.
کد خبر: ۱۰۸۱۱۶۵
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۶ 08 December 2022

به گزارش تابناک جزیره به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش ، مهدی کشاورز در جلسه شورای اداری که با حضور حجت اله عبدالملکی دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی چهارشنبه ۱۶ آذر در سالن رازی مرکز همایش‌ها بین المللی برگزار شد در تشریح برخی فعالیت‌های ۹ ماهه سازمان گفت: مطرح شدن مکرر مسائل و مشکلات از سوی افراد مختلف با سطوح آگاهی متفاوت ما را به سمت تحلیل میدان نیرو در منطقه آزاد کیش سوق می‌دهد.

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش افزود: برای رسیدن به یک نقطه مطلوب و آرمانی باید نقاط ضعف و تهدید همچنین قوت و فرصت را بشناسیم و بدانیم چه فعالیت‌های برای دستیابی به نقطه مورد نظر باید انجام شود، باید این واقعیت را بپذیریم که مشکلات یک روزه به وجود نیامده و محصول چند ساله است و برای حل آن نیاز به زمان و برنامه بلند داریم.

کشاورز تصریح کرد: ما در بحث نقاط قوت و فرصت ها، ابزاری، چون تجارب گذشته، بخش خصوصی متعهد و جامعه‌ای کامل و پیشرفته از مجامع و اصناف، مشوق ها، فرهنگ عمومی خوب، قانون مناطق آزاد به عنوان قانونی مترقی، طرح جامع سامان دهی سواحل، فرصت‌های جذاب سرمایه گذاری که برخی از آن‌ها در طرح جامع گردشگری دیده شده است همچنین الگوی چابک حکمرانی، استقلال نسبی و مزیت‌های طبیعی و محیطی را در دست داریم.

وی در تکمیل این مطلب با اشاره به نقاط ضعف و تهدید‌های موجود بیان داشت: در مقابل همه مزیت‌های ذکر شده، تحریم‌های ظالمانه، مقررات مهاجم و خلق الساعه، کم رنگ شدن مشوق ها، عدم ثبات مدیریتی و عدم توازن توسعه، مشکلات زیرساختی، نگاه غیر تخصصی نهاد‌های نظارتی و بیرونی، فرایند‌های نادرست، ساختار سنگین و پیچیده، فقدان مفاهمه در خصوص مناطق آزاد و عدم اجرای ماده ۶۵ قانون مناطق آزاد از جمله مواردی هستند که در طول سال‌ها مناطق آزاد را با چالش مواجه کرده است.

رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد کیش با تاکید بر اینکه یکسری امور، مربوط به درون جزیره و در اختیار سازمان است گفت: برخی موارد مانند عدم اجرای ماده ۶۵ که در حال پیگیری آن هستیم، فرا دستی و بین دستگاهی است و باید با رای زنی و مکاتبات بین دستگاهی حل شود.

وی عنوان کرد: سازمان امروز ما سازمانی دو سویه توان است که از یک طرف باید ساماندهی وضع موجود تمامی حوزه‌ها را در دستور کار داشته باشیم و از سوی دیگر به سمت چشم انداز مطلوب حرکت کنیم، همان کیش آرمانی که از حدود ۵ ماه پیش، گفتگو در خصوص آن را با تاکید بر عملگرایی آغاز کردیم.

وی در ادامه اظهار داشت: ایجاد جزیره‌ای هوشمند با گردشگری مقاوم، با اقتصادی دانش بنیان، شفاف، درون زا و برونگرا، با توسعه‌ای علمی و متوازن، خلاق و نوگرا، فرهنگ ساز و عدالت محور عناصر اصلی چشم انداز این کیش آرمانی هستند.

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش در بخش دیگر سخنان خود، دستاورد‌های ۹ ماهه حضور تیم جدید مدیریتی را تشریح کرد و گفت: در ۹ ماه گذشته، ۵۳ پرونده متوقف شده (از ۲ تا ۱۴ سال) تعیین تکلیف شده و عملیات عمرانی بسیاری از آن‌ها مجددا آغاز شده است.

وی همچنین از بازگشت رقم قابل توجهی از مطالبات و سرمایه تملیکی سازمان خبر داد و گفت: ۳۵۰۰ میلیارد تومان مطالبات راکد سازمان استحصال و ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان سرمایه تملیکی سازمان منطقه آزاد کیش إحیا شد که مجموعا رقمی بالغ بر ۵ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان می‌باشد.

رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد کیش در خصوص نوسازی ۲۴ مدرسه در بحث تقویت زیرساخت‌ها گفت: با رقم ۲۰ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان طی ۶ ماه مدارس کیش نوسازی و بهسازی شد، این در حالی است که برای تمامی مدارس استان هرمزگان جمعا ۲۰ میلیار هزینه شده است.

وی در ادامه اظهار داشت: تا پایان سال جاری ۱۸ هزار میلیارد تومان پروژه‌های زیرساختی گردشگری، اقامتی، صنعتی و ورزشی با سهم ۱۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومانی بخش خصوصی به بهره برداری خواهد.

به گفته مهدی کشاورز مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش، تمرکز این منطقه آزاد در قالب یک جزیره تمدنی بر مسیر چشم انداز گام دوم انقلاب است و مواردی، چون توجه به ظرفیت‌های درونی و تولید ملی، جذب گردشگر و سرمایه گذار خارجی، تمرکز بر گردشگری مقاوم، متنوع و حلال، عدالت محوری، حکمرانی عالمانه، هوشمند و دانش بنیان، توسعه صادرات مبین و معرف معرفت‌های نظام اسلامی در برنامه ریزی‌های سازمان پیش بینی شده است.

گفتنی است طراحی پروژه عمرانی ۳ هزار واحدی برای ساخت مسکن در جزیره از سوی سازمان منطقه آزاد کیش پیگیری می‌شود.

 

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار