رئیس سازمان فضایی ایران توجه ویژه به اقتصاد فضا و کم کردن وابستگی این صنعت به سرمایه گذاری های دولتی را عامل ثروت سازی برای کشور عنوان کرد.
کد خبر: ۱۰۸۱۹۲۱
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۱ 13 December 2022

به گزارش تابناک جزیره به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، حسن سالاریه رئیس سازمان فضایی ایران ضمن مروری بر توانمندی های صنعت فضایی کشور و برنامه ای که برای توسعه و قدرتمند تر شدن این صنعت در دست اجرا است، گفت: آغاز به کار صنعت فضایی در ایران به بیش از 40 سال گذشته باز می گردد و آنچه به عنوان صنعت بومی از آن یاد می شود و متکی بر دانش بومی می باشد، کمتر از دو دهه است که با توسعه صنعت پرتابگر و مخابرات در کشور شکل گرفته است.

رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به دو ویژگی مهم صنعت فضایی ایران گفت: در درجه اول بومی بودن و تکیه بر دانش و توانمندی های متخصصان داخل کشور افتخاری برای ما محسوب می شود، همچنین تنوع صنعت فضایی ایران در ساخت انواع ماهواره، پرتابگر، کپسول های حوزه زیست فضا با قابلیت تست زیست مداری ویژگی دیگری می باشد که در این زمینه ها به نتایج مطلوبی دست یافتیم.

حسن سالاریه در خصوص قابلیت ساخت ماهواره توسط متخصصان داخلی اظهار داشت: پلتفرم ها با دقت و قابلیت های مختلف، ماهواره ها با کلاس های متفاوت از جمله سبک، میکرو و مینی در کشور قابل ساخت است و تمام تجهیزات آن با افتخار تمام توسط شرکت های دانش بنیان، پژوهشکده ها صنعت بومی کشور تامین و ساخته شده است.

وی افزود: ما به توانمندی ساخت موتورهای سوخت جامد و مایع که به نوعی از صنعت دفاعی به صنعت فضایی ما سر ریز شده و قابلیت حمل تا 200 کیلوگرم محموله در ارتفاع 500کیلومتری و مدارهای ماهواره های سنجشی و مخابراتی سبک را دارد دست یافته ایم.

حسن سالاریه رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به چند چشم انداز مهم در صنعت فضایی بیان داشت: توجه به اقتصاد فضا و کم کردن تدریجی وابستگی آن به سرمایه گذاری های دولتی از جمله مواردی است که در دستور کار قرار دارد، چراکه حوزه فضا عامل ایجاد ثروت برای کشور ها است و باید این موضوع به جد دنبال شود.

وی در ادامه سخنان خود اظهار داشت: با کمک نهادهای همکار، توسعه اقتصاد مبتنی بر خدمات سنجشی همچنین خدمات ارتباطات و ناوبری مبتنی بر دانش بومی، حمل و نقل و پرتاب داده های فضایی و در نهایت بهره مندی از منابع ارزشمند فضایی از دیگر مسائلی است که در چشم انداز ما دیده شده است.

رئیس سازمان فضایی ایران بر دو موضوع تقویت بخش خصوصی برای ثروت آفرینی با صنعت فضا را که موجب افزایش بهره وری و جذب و نگهداشت نیروی انسانی نخبه می شود همچنین توجه به تجاری سازی محصولات صنعت فضایی که سرعت رشد اقتصادی را بالا می برد تاکید کرد.

حسن سالاریه رئیس سازمان فضایی ایران در پایان این نمایشگاه و نشست های تخصصی و بین المللی آن را رویدادی مثبت برای دستیابی به اهداف دولت در توسعه زیرساخت های پرتاب، آزمایشگاه ها و مراکز صنعتی ساخت ماهواره و حرکت به سمت حرفه ای شدن در صنعت فضا برشمرد.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار