عضو هیات علمی پژوهشگاه اقیانوس‌شناسی با اشاره به اینکه درصد زیادی از مرجان‌های جزیره کیش از بین رفته‌اند، تاکید کرد: باید از جزایر جدید مانند هندورابی محافظت کنیم.
کد خبر: ۷۱۰۳۰۲
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۸:۵۶ 01 February 2019

به گزارش ایسنا، کیوان کبیری در یک برنامه رادیویی درباره مرگ مرجان‌های خلیج فارس گفت: علت مرگ مرجان‌های خلیج‌فارس تغییر اقلیم، از بین رفتن منابع غذایی و منابع خشکی است.

وی با بیان اینکه زمان زیادی باید صرف شود تا صدمات ناشی از مرگ مرجان‌ها جبران شود، تصریح کرد: مناطق مرجانی در اطراف جزیره‌هایی با جاذبه‌های توریستی از جمله جزیره کیش هستند که متأسفانه از بین رفتن مرجان‌ها در این جزیره زیاد است.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه اقیانوس‌شناسی با تاکید بر اینکه باید از جزایر جدید مانند هندورابی محافظت کنیم، گفت: در حال حاضر در مراحل اولیه توسعه این جزیره، بسیاری از مرجان‌های این ناحیه در حال از بین رفتن هستند.

کبیری با بیان اینکه این مرجان‌های ساحلی فاقد متولی خاص هستند، اظهار کرد: ما حتی ۵ تا ۱۰ درصد اهداف کنوانیسیون‌های مختلف درباره حفاظت مرجان‌ها را اجرایی نکرده‌ایم.

همچنین در ادامه این برنامه محمدرضا فاطمی -پژوهشگر اقیانوس و علوم دریایی- درباره چرایی مرگ مرجان‌ها در خلیج فارس گفت: مرگ و میر مرجان‌ها در جهان ناشی از گرمای بیش از حد آب دریاها و اقیانوس‌ها است. اگر آب اقیانوس از ۳۲ درجه گرم‌تر شود، مرجان‌ها از بین می‌روند.

فاطمی با اشاره به مرگ بیش از ۸۰ درصد مرجان‌های کم عمق در اثر پدیده گرم شدن اظهار کرد: اسکله سازی، ورود فاضلاب و ساخت و سازهای ساحلی در خلیج فارس نیز سبب آسیب‌های شدید به مرجان‌ها شده است.

وی در پایان گفت: در بیشتر مناطق ساحلی به ویژه در نقاطی که انسان دخالت دارد میزان تخریب مرجان‌ها زیاد است.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار