خبر اجرایی شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد قشم و کیش، به خروج فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران از این مناطق منجر شود و مشخص نیست این قانون با چه هدفی و مغایر با شعار سال و خارج از عرف و قوانین بین‌المللی در مناطق آزاد است.
کد خبر: ۹۵۱۶۷۲
تاریخ انتشار: ۰۹ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۸ 29 March 2021

 

با توجه به اینکه مناطق آزاد کشور از سوی قانونگذاران از قوانین خاص نسبت به مناطق دیگر کشور برخوردار شدند، سرمایه‌گذاران با رها کردن محل کسب و کار خود در سرزمین اصلی با هدف بهره بردن از امتیازات مناطق آزاد راهی این مناطق از جمله دو منطقه آزاد قشم و کیش در استان هرمزگان شدند اما وضع قانون مالیات بر ارزش افزوده در این دو مناطق آزاد همچون ریختن آب سرد بر سر سرمایه‌گذاران است.

مدیر کل امور مالیاتی هرمزگان از اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده در مبادلات و فعالیت اقتصادی در مناطق آزاد قشم و کیش از ابتدای سال 1400 خبر داد و گفت: با توجه به بند ت تبصره ٦ قانون بودجه سال١٤� � مبادلات و فعالیت اقتصادی در آزاد تجاری و صنعتی مشمول مالیات بر ارزش افزوده شده است.

شاکر رضا مریدی اظهار داشت: با توجه به فراخوان‌های هشتگانه سازمان امور مالیاتی کشور مشمولان در مناطق آزاد قشم و کیش از ابتدای امسال ملزم به اجرای این قانون شده‌اند.

وی ادامه داد: اشخاص حقوقی فعال در این دو منطقه آزاد با هر حجم از فروش یا درآمد (کالا و خدمت) به استثنای اشخاص حقوقـی با فعالیت صرفاً معاف (موضوع ماده ١٢قانون مالیات برارزش افزوده) شامل این قانون می‌شوند.

مشاغل مشمول مالیات بر ارزش افزوده در دو منطقه آزاد قشم و کیش

به گفته مدیر کل امور مالیاتی هرمزگان، اشخاص حقیقی شاغل به فعالیت دربندهای٢7 گانه زیر مشمول قانون مالیات بر ارزش افزوده خواهند بود.

صادر کنندگان و وارد کنندگان، کارخانه ها و واحد‌های تولیدی که برای آنها جواز تاسیس و پروانه بهره برداری از مراجع ذیربط صادر شده یا می‌شود، ، بهره برداران معادل ارائه دهندگان خدمات حسابرسی، حسابداری، دفترداری و خدمات مالی، حسابداران رسمی شاغل و موسسات حسابرسی عضو جامعه حسابداران رسمی ایران، ارائه دهندگان خدمات مدیریتی و مشاوره‌ای، ارائه دهندگان انواع خدمات انفورماتیک، رایانه‌ای اعم ازسخت افزاری، نرم افزاری وطراحی سیستم، متل‌ها و هتل‌های یک ستاره و بالاتر و هتل آپارتمان‌ها، بنکداران، عمده فروش‌ها، فروشگاه‌های بزرگ، واسطه‌های مالی، نمایندگان توزیع کالا‌های داخلی و وارداتی و صاحبان انبار‌ها.

این بخشی از فعالیت‌هایی هستند که مشمول اجرایی شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد قشم و کیش شدند و در فهرست بلند بالای فعالیت‌های مشمول این قانون همچنین می‌شود از مشاغل زیر نام برد.

نمایندگان مؤسسه‌های تجاری و صنعتی، اعم از داخلی و خارجی، موسسات حمل ونقل موتوری و باربری دارای مجوز از مراجع ذیربط، زمینی، دریایی و هوایی (به استثنا واحدهایی که صرفاً به امر حمل و نقل مسافر اشتغال دارند، موسسات مهندسی و مهندسی مشاور، موسسات تبلیغات و بازاریابی، صاحبان کارگاه‌های صنعتی (اعم از صنفی و غیرصنفی که دارای حداقل برق سه فاز٥� آمپر باشد)، فروشندگان طلا و جواهر، فروشندگان آهن آلات، صاحبان تالار‌های پذیرایی و رستوران‌ها، صاحبان نمایشگاه‌ها و فروشگاه‌های خودرو و بنگاه معاملات املاک هم از دیگر مشاغل مشمول این قوانین بودند.

همچنین 9 فعالیت دیگر مشمول این قانون هم عبارتند از صاحبان تعمیرگاه‌های مجاز خودرو، چاپخانه داران، صاحبان دفاتر اسناد رسمی، صاحبان مراکز ارتباطات رایانه‌ای، دفاترخدمات ارتباطی (دفتر خدمات مشترکین تلفن همراه و آژانس‌های پستی) و دفاترخدمات دولت الکترونیک پلیس + ١� و دفاتر خدمات الکترونیک شهر، صاحبان دفاتر مسافرتی و جهانگردی، صاحبان سینماها، تماشاخانه‌ها و مکان‌های تفریحی و ورزشی، چلوکبابی‌ها، سالن‌های غذاخوری و سفره خانه‌های سنتی، اغذیه فروشی‌های زنجیره‌ای با مالکیت واحد و یا نام و نشان و عنوان تجاری واحد فارغ از مساحت محل کسب و کار و نوع مجوز و در نهایت جایگاه داران سوخت هم در این تصمیم‌سازی مشمول قانون مالیات بر ارزش افزوده شدند.

مشاغل معاف از مالیات بر ارزش افزوده در دو منطقه آزاد قشم و کیش

مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان همچنین با اشاره به ماده ١٢قانون مالیات بر ارزش افزوده گفت: عرضه کالا‌ها و ارائه خدمات 17 گروه‌ از پرداخت مالیات برارزش افزوده معاف شناخته شده‌اند.

محصولات کشاورزی فرآوری نشده، دام و طیور زنده، آبزیان، زنبورعسل و نوغان، انواع کود، سم، بذر و نهال، آرد خبازی، نان، گوشت، قند، شکر، برنج، حبوبات و سویا، شیر، پنیر، روغن نباتی و شیرخشک مخصوص تغذیه کودکان، کتاب، مطبوعات، دفاتر تحریر و انواع کاغذ چاپ، تحریر و مطبوعات، کالاهای اهدایی به صورت بلاعوض به وزارتخانه‌ها، موسسات دولتی و عمومی غیردولتی با تائید هیات وزیران و حوزه‌های علمیه با تایید حوزه‌های گیرنده هدایا، کالاهایی که همراه مسافر و برای استفاده شخصی تا میزان معافیت مقرر طبق قانون مقررات صادرات و واردات وارد کشور می‌شود و مازاد آن بر طبق مقررات این قانون مشمول مالیات بر ارزش افزوده خواهد بود، اموال غیر منقول، انواع دارو، لوازم مصرفی درمانی، خدمات درمانی (انسانی، حیوانی و گیاهی) و خدمات توانبخشی و حمایتی.

این بخشی از معافیت‌های مالیات بر ارزش افزوده در دو منطقه آزاد قشم و کیش بود که مدیرکل امور مالیاتی استان هرمزگان از آنها نام برده است ودر بخش دیگر هم از معافیت‌های مالیاتی بر ارزش افزوده برای این مشاغل یاد کرده است.

خدمات مشمول مالیات بر درآمد حقوق، موضوع قانون مالیات‌های مستقیم، خدمات بانکی و اعتباری بانک‌ها، موسسات و تعاونی‌های اعتباری و صندوق‌های قرض الحسنه مجاز و خدمات معاملات و تسویه اوراق بهادار و کالا در بورس و بازارهای خارج از بورس، صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک، صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک، صنایع دریایی و بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی و صندوق حمایت از توسعه‌ سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی، خدمات حمل و نقل مسافری درون و برون شهری، جاده‌ای، ریلی، هوایی و دریایی، فرش دستباف، انواع خدمات پژوهشی و آموزشی طبق آیین نامه مربوطه، خوراک دام و طیور، دارو و تجهیزات کمک ناوبری هوانوردی ویژه فرودگاه‌ها براساس فهرست مربوطه و اقلام با مصارف صرفاً دفاعی (نظامی و انتظامی) و امنیتی براساس فهرست مربوطه.

به گفته این مسئول امور مالیاتی استان هرمزگان، مشمولان این قانون برای مشاهده فراخوان‌ها و قوانین و مقررات مالیات بر ارزش افزوده به نشانی vat.ir و همچنین برای ثبت نام و انجام امور مالیات بر ارزش افزوده به نشانی evat.ir مراجعه و نسبت به انجام تکالیف قانونی براساس مقررات اقدام کنند.

اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده مغایر شعار سال 1400 است

با توجه به اینکه رسالت و هدف اصلی مناطق آزاد به جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی و تولید و پردازش کالا مربوط می‌شود و هرگونه تغییر در اجرای قوانین مالیاتی و اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد می‌تواند به خروج فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران از این مناطق منجر شود، مشخص نیست این قانون با چه هدفی آن هم در سالی که رهبر انقلاب امسال را سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها نامگذاری کرده‌اند به مرحله اجرا گذاشته شده است.

مناطق آزاد در تمام دنیا از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند و اصولا مالیات و به طور مشخص مالیات بر ارزش افزوده برای کالاهای اخذ می‌شود که در محدوده گمرکی سرزمین اصلی قرار دارند نه در مناطق آزاد.

با توجه به ماده 14 قانون مناطق آزاد کشور، این مناطق خارج از محدوده گمرکی سرزمین اصلی هستند و بر اساس قوانین استاندارد نباید مالیات بر ارزش افزوده در این مناطق لحاظ شود و اجرای قانون تسری مالیات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد یک قانون جدید و خارج از عرف قوانین بین‌المللی در مناطق آزاد محسوب می‌شود.

به نظر می‌رسد با ادامه این روند، مناطق آزاد از اهداف خود دور می‌شوند و اگر قرار باشد در مناطق آزاد قوانین گمرکی و مالیاتی اجرا شود، این مناطق دیگر کارکرد خود را از دست خواهند داد!

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پرطرفدارترین عناوین