مدیر تسهیل تولید و صنایع سازمان منطقه آزاد کیش گفت: این جزیره با ۳۸۰ واحد صنعتی، تولیدی و خدمات صنعتی فعال به عنوان منطقه پیشرو در حوزه صنعت و خدمات صنعتی کشور است.
کد خبر: ۹۸۳۰۶۱
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۸ 02 August 2021

سید رضا صمدی روز دوشنبه اظهار داشت: منطقه آزاد کیش به عنوان هاب انرژی خدمات فنی مهندسی در حوزه نفت و گاز که بیش از ۷۰ شرکت عملیاتی در این حوزه فعالیت می کنند، پشتیبانی سکوهای پارس جنوبی را بر عهده دارد.

وی با بیان این که واحدهای صنعتی در داخل کشور جهت دریافت پروانه بهره‌برداری و تسهیلات به سامانه هماهنگ و یا بهین یاب وزارت صمت مراجعه می کردند و اسامی آنها در این سامانه ثبت شده، اظهار داشت: در سال ۱۳۹۸ با راه‌اندازی سامانه هماهنگی پنجره واحد دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی با هدف شفاف سازی فعالیت مناطق آزاد؛ به سامانه بهین یاب وزارت صمت متصل شد.

وی در خصوص قوانین مستقل مناطق آزاد و واحدهای صنعتی فعال در این منطقه گفت: با توجه به این که در یک سال گذشته سامانه هماهنگی پنجره واحد مناطق آزاد کشور با مشکل فنی و ارائه خدمات مواجه شد، مجوزها بر اساس فرایند گذشته به صورت دستی صادر می شود و هیچ گونه ثبت نام در سامانه انجام نشده است.

مدیر تسهیل تولید و صنایع سازمان منطقه آزاد کیش افزود: ثبت نام واحدهای صنعتی در سامانه هماهنگی پنجره واحد دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد کشور که به سامانه وزارت صمت متصل است و از ۳۸۰ واحد صنعتی فعال در این منطقه تعداد ۷۷ واحد صنعتی دارای پروانه سامانه ای است و آماری که وزارت صمت تعداد ۵۰ واحد صنعتی در جزیره کیش اعلام کرده با آمار سامانه هماهنگی مناطق آزاد هم همخوانی ندارد.

صمدی با اشاره به این که امسال توسط رییس جمهور ۹ واحد صنعتی در منطقه آزاد کیش به بهره‌برداری رسیده است، یادآور شد: در مناطق آزاد کشور با توجه به مشکلات فنی شبکه، واحدهای صنعتی فعال موفق به ثبت نام در سامانه هماهنگی مناطق آزاد نشدند.

وی با اشاره به مشکلات فنی سامانه هماهنگی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد در راستای شعار "تولید؛ پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها" که از سوی رهبر معظم انقلا نام گذاری شده است، افزود: با هدف تسریع در فرایند ارائه خدمات پروانه های بهره‌برداری و جواز تاسیس در منطقه آزاد کیش بدون ثبت نام در سامانه و به صورت دستی صادر می شود.

با اختصاص ۲۹۲ هکتار زمین برای شش شهرک صنعتی منطقه آزاد کیش، ۳۸۰ واحد صنعتی و خدمات صنعتی فعالیت می کنند و در حال حاضر نیز ۳۷ پروژه در حال ساخت است.

سید یاسر جبرائیلی رییس مرکز ارزیابی و نظارت راهبردی اجرای سیاست های کلی نظام در فضای مجازی رتبه کیش در تعداد واحدهای صنعتی را طبق گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت در رتبه آخر اعلام کرده بود.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار