رییس اداره محیط زیست سازمان منطقه آزاد کیش ادامه اجرای طرح طلوع تا غروب کیش را ناسازگار با زیستگاه‌های دریایی و محیط زیست جزیره کیش برشمرد.
کد خبر: ۹۸۹۲۵۱
تاریخ انتشار: ۰۶ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۹ 28 August 2021

مریم محمدی از ممنوعیت ادامه طرح طلوع تا غروب کیش که در حوزه محیط زیست قرار گرفته، خبر داد و گفت: اجرای فعالیت‌های طرح کاربری اراضی باید مطابق با مدیریت یکپارچه طرح جامع در حوزه سواحل و محیط زیست باشد.

وي با بیان اینکه در طرح‌های بالادستی و طرح جامع کیش بر بکر ماندن سواحل جنوبی تاکید شده است، افزود: طرح کاربری اراضی و تمام فعالیت‌های اجرا شده باید با طرح جامع مطابقت داشته باشد چرا که در آن طرح به تمامی موارد مربوط به محیط زیست اشاره شده است.

محمدي بر ضرورت حفاظت سواحل جنوبی و بکر ماندن این منطقه که از تنوع زیستی برخوردار است، اشاره داشت و افزود: براساس طرح پیشنهادی سواحل جنوبی و تبدیل شدن آن به پارک ملی و منطقه حفاظت شده"زیستی و زیستگاه‌های حساس" باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

رییس اداره محیط زیست سازمان منطقه آزاد کیش گفت: یکی از مناطقی که در این طرح وجود دارد سایت لاک پشت‌ها بوده که به خاطر نورپردازی در ساحل و همچنین تعریض جاده و ایجاد پیست دوچرخه این ساحل از حالت طبیعی و بکر خارج شده و از طرفی حریم حفاظتی که باید ۱۲۰ متر باشد تا ۲۵۰ متر افزایش یافته و تهدیدی برای این زیست گاه محسوب می‌شود.

وي فعالیت‌هایی از قبیل "ایجاد فضای سبز، نورپردازی و محوطه سازی" را به عنوان تهدیدی برای محیط زیست عنوان کرد و گفت: این نوع فعالیت‌ها تاثیر منفی برای تخم گذاری لاک پشت‌ها در این سواحل خواهد داشت.

مریم محمدی با تاکید بر این که اجرای این طرح سبب از بین رفتن فلسفه بکر نگه داشتن و حفاظت از سواحل جنوبی می‌شود بر اهمیت نامه ارسالی سازمان محیط زیست اشاره کرد و گفت: هر اقدامی که براي کاشت درخت نخل در حریم ۶۰ متری ساحل انجام شود با اصول حفاظت پایدار از سواحل تعارض داشته و منجر به کاربری سواحل جزیره کیش خواهد شد و چنین اقدامی ممنوع است

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار